Hasič prochází ze strany kolem hasičského vozidla
Úvodní stránkaServis a podporaProspekty a odborné magazínyWhitepaperyProfesionální řešení pro spolehlivou přípravu osobních ochranných prostředků

Profesionální řešení pro spolehlivou přípravu osobních ochranných prostředků

Blog - článek
Když je správně připravená výstroj. V nejrůznějších oblastech veřejné správy, jako jsou hasičské sbory, civilní obrana, policie a záchranné složky, je efektivní práce bez zdravotních rizik možná jen díky osobním ochranným prostředkům (OOP). OOP zajišťují, že zaměstnanci z těchto oblastí mohou své úkoly vykonávat vždy bezpečně a chránění. To je při povolání spojeném s vysokými riziky alfou a omegou. Tento článek blogu se zaměřuje na profesní skupinu hasičských sborů a představuje různé způsoby přípravy OOP.
Sdílet tuto stránku
úspěšně
Link byl zkopírován

OOP – ochrana a současně riziko

A fireman walks sideways past a fire engine

Vzhledem k rostoucímu povědomí o tématu rakoviny z ohně získává i hygiena při zásahu stále více na významu. Koncepce hygieny při zásahu je při přípravě OOP rozhodující. Úlohou osobních ochranných prostředků je ochrana před riziky při zásahu (například vysokými teplotami, mokrem nebo škodlivými látkami). Jsou-li OOP kontaminované, představují pro zásahové jednotky riziko. Výstroj je v případě požáru často kontaminována karcinogenním kouřem a sazemi z požáru. Navíc do styku s pokožkou přicházejí sliny, pot, vlhkost z vydechovaného vzduchu nebo oděrky na pokožce Při namáhavém zásahu je vlastní ochrana hasičů ústředním faktorem. Spolehlivá příprava OOP má proto klíčový význam.

V zásadě se rozlišuje mezi ručním a strojovým čištěním. Strojová příprava může probíhat například v myčce s přívodem čerstvé vody, mycím a dezinfekčním automatu nebo pračce. Je dobré dodržovat doporučení výrobce OOP k péči. Podle stupně znečištění nebo rozsahu kontaminace hovoří ve prospěch strojové přípravy několik faktorů. Kromě kontrolovaných a osvědčených postupů čištění přizpůsobených konkrétním OOP je ochrana před zavlečením kontaminace základním bodem pro minimalizaci rizika před potenciálně nebezpečným kouřem z požáru. Rozhodující přitom je správná vyváženost mezi čištěním přizpůsobeným rozsahu znečištění a současně šetrným zacházením s praným materiálem.

Tipy expertů pro spolehlivou přípravu OOP

Miele Professional nabízí s 360PRO systémové řešení pro profesionální přípravu osobních ochranných prostředků. Vyvíjí je týmy expertů napříč různými obory, které se kromě produktového a programového vývoje intenzivně zabývají cílovou skupinou a materiály určenými k přípravě, jejich vlastnostmi a chováním při praní a sušení. Díky tomu mohou být programy pečlivě přizpůsobeny požadavkům různých materiálů a mohou tak poskytovat spolehlivé výsledky.

Carsten Haarhaus, aplikační technik u Miele Professional v závodu Lehrte (Německo), sdílí v tomto článku své znalosti a vysvětluje, jak lze tyto výzvy díky rozsáhlým pracím a sušicím pokusům řešit individuálně pro velké množství pomůcek z oblasti OOP. Pojďme si přiblížit několik příkladů.

Ochranné bundy a kalhoty, záchranářské oděvy

A firefighter jacket on a plain grey background

Ochranné obleky jsou vyrobeny z rozmanitého mixu materiálů s podíly z nomexu, kevlaru, voděodolných membrán, reflexních prvků, izolace a dalších. Tyto materiály poskytují ochranu před vysokými teplotami, plameny a mechanickými vlivy. Vzhledem k velmi různorodému rozsahu znečištění ochranných obleků při zásahu je nutné čištění přizpůsobené podle potřeby.

Aby byla po impregnaci opět dosažena plná ochrana povrchů, doporučujeme ochranné obleky sušit v bubnové sušičce nebo sušicí skříni při teplotách mezi 55–80 °C.

Přilby

A black and white firefighter's helmet on a plain grey background

Hasičská ochranná přilba je tvořena různými součástmi a materiály, které plní specifické funkce. Náročná demontáž a čištění různých součástí po zásahu patří s čisticím programem na přilby integrovaným v myčcepračce minulosti. Pro čištění v pračce se celá přilba vloží do ochranného obalu speciálně vyvinutého společností Miele a vybaveného inovativním polstrovaným materiálem a intenzivně, ale šetrně se vypere. Pro tento proces je nejlepší použít šetrný prací prostředek na jemné prádlo a podle znečištění jej doplnit o neagresivní odstraňovač skvrn. Sušení může probíhat na vzduchu nebo v sušicí skříni.

Pozor: ne všechny přilby lze prát strojově, dodavatel přilby musí udělit schválení. Podíl strojově pratelných přileb na trhu však stoupá.

Protichemické ochranné obleky

A yellow chemical protection suit on a plain grey background

Protichemické ochranné obleky jsou vyrobeny z vysoce pevných plastů, jako je butylkaučuk, tyvek nebo PVC odolné proti chemikáliím. Tyto často vícevrstvé, nepropustné obleky poskytují maximální ochranu před chemikáliemi a jinými nebezpečnými látkami.

Čištění, respektive dekontaminace v pračce spočívá ve vyčištění zapnutého obleku zvenku a následném dezinfekčním čištění obleku zvenku a zevnitř při otevřeném zipu. Následně se protichemické ochranné obleky suší otočené vzhůru nohama.

Ochranné rukavice

Firefighter gloves against a plain grey background

U rukavic rozlišujeme mezi textilními, koženými a částečně koženými rukavicemi. Vzhledem k častému silnému znečištění se musí rukavice intenzivně čistit. Čištění rukavic z kůže nebo textilního materiálu je do značné míry srovnatelné. Kožené rukavice potřebují navíc takzvaný likrovací přípravek na kůži. Tento doplněk kůži po vyprání ošetří a udrží její elasticitu. Při sušení vícevrstvých rukavic je obecně třeba se vyhnout bubnovým sušičkám.

Neoprenové obleky

Wetsuits against a plain grey background

Pro přípravu neoprenových nebo i potápěčských obleků existuje mnoho, z části i protichůdných doporučení k péči. Náročné prací testy ukázaly i zde řešení optimální péče, při němž se podařilo najít kompromis mezi šetrným, a přitom intenzivním čištěním – doplněným případně o dezinfekci. Sušení obleků probíhá pověšením buď na vzduchu v místnosti, nebo v sušicí skříni na ramínko provětrávané vzduchem při teplotách mezi 40 a 50 °C. Obleky se osvědčilo skladovat v suché místnosti pověšené na širokém ramínku a chráněné před světlem.

Ochranné dýchací masky

Respirator mask with reprocessing bag on a plain grey background

Při přípravě ochranných dýchacích masek existuje, kromě ručního čištění, také možnost čistit masky v myčce s přívodem čerstvé vody, velkokapacitním mycím a dezinfekčním automatu nebo pračce. Rozlišuje se mezi samotným čištěním a čištěním s dezinfekcí. Při tom existují regionálně specifické rozdíly.

Výběr čisticího prostředku a přizpůsobení koncentrace čisticího prostředku, teploty a doby působení masce jsou důležité pro intenzitu čištění, dlouhou životnost a zachování funkčnosti praného materiálu. Při přípravě respiračních ochranných pomůcek je nutné dodržovat pokyny výrobců. Sušení masek probíhá v sušicí skříni nebo bubnové sušičce v úložném rámu při teplotách do 60 °C.

Tlakové lahve, nosné rámy dýchacích přístrojů

Existuje možnost čistit nosné rámy dýchacích přístrojů a tlakové lahve v myčkách s přívodem čerstvé vody nebo velkokapacitních mycích a dezinfekčních automatech. Všechna řešení nabízí pečlivě sladěné programy pro čištění a dezinfekci, včetně košů pro spolehlivé ukládání připravovaného materiálu.

Zajímáte se o naše profesionální řešení?

Spolehlivě připravená výstroj na každý výjezd: chápeme, jakým výzvám a nebezpečím hasiči a další zásahové jednotky denně čelí. Náš příspěvek k ochraně zásahových jednotek zní: 360PRO. Náš ucelený, sladěný systém pro přípravu osobních ochranných prostředků. Jsme tu pro vás, aby se váš tým mohl rychle vybavený nekontaminovanými ochrannými prostředky soustředit na svůj příští zásah. Zjistěte více o Miele 360PRO pro hasiče a záchranné služby.