Zdraví v centru pozornosti: řešení pro podporu hasičů
Čelí hasiči zvýšenému riziku rakoviny?

Od likvidace požáru až po zacházení s riziky, která nejsou podmíněna ohněm: hasiči jsou ve svém pracovním prostředí vystaveni karcinogenním a mutagenním látkám a látkám s toxickým vlivem na reprodukci, které jsou průvodním jevem jejich povolání.
V roce 2022 zařadila Světová zdravotnická organizace likvidaci požáru mezi karcinogenní zdroje, protože již existuje „dostatečné množství“ dokladů rakoviny u člověka. Studie ze „Journal of Occupational Medicine“ tyto poznatky podložila fakty a zjistila, že hasiči umírají na určité typy rakoviny třikrát častěji než běžné obyvatelstvo.
Jedním z důvodů je, že hasiči jsou během požáru pravidelně vystavováni velkému množství chemikálií a škodlivých látek šířených vzduchem. Aerosoly, prach, kouř, výpary a plyny se usazují v a na osobních ochranných prostředcích (OOP), jako jsou uniformy, přilby a dýchací přístroje – karcinogeny pak mohou vniknout do pokožky nebo být vdechnuty.
Pro minimalizaci škod je podle směrnice EU o rakovině důležité, aby zaměstnavatelé hasičů a záchranných složek vyhodnotili riziko kontaminace karcinogeny a učinili potřebná opatření pro ochranu zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. Jedním z těchto opatření je zajištění optimálního stavu OOP.
OOP zahrnují ochranné zásahové oděvy a vybavení, které hasiči nosí na ochranu před tepelnou zátěží, fyzickými riziky, jako jsou padající předměty, a riziky pro dýchací cesty, jako je vdechnutí kouře. Pro snížení míry kontaktu s karcinogeny má rozhodující význam šetrná, ale přitom důkladná opětovná příprava OOP odpovídající potřebám a doporučením výrobců pro jejich péči.
Různé představy o opětovné přípravě OOP

Zatímco rizika kontaminovaných OOP jsou na mnoha hasičských stanicích známa a realizace hygienických koncepcí se v posledních letech výrazně zlepšila (špinavé OOP již nejsou považovány za známku hrdosti a statečnosti), mohou se možnosti čištění podle velikosti stanice hasičského sboru značně lišit.
Větší stanice, které často disponují speciálním vybavením, čistí OOP mnohdy jinak než menší stanice. Bez ohledu na to má největší význam, aby se OOP čistily a udržovaly podle doporučení výrobců k péči, aby tak byla prodloužena nejen životnost oblečení a přístrojů, ale aby také bylo zachováno zdraví hasičů.
Nicméně stále je hodně co zlepšovat. Svaz hasičských sborů (Fire Brigade Union, FBU) ve Spojeném království například provedl na vzorku 10 000 hasičů dotazníkové šetření, aby porozuměl praktikám dekontaminace u hasičských a záchranných sborů. Nejdůležitější výsledky ukázaly, že polovina všech dotázaných souhlasila s tím, že postupy dekontaminace OOP se na jejich stanici musí zlepšit.
Flexibilní řešení pro všechny hasičské sbory

Pro zachování zdraví hasičů a stavu osobních ochranných prostředků vedeme u Miele Professional úzkou spolupráci s odborníky z oblasti požární ochrany. Tak můžeme nabídnout jednoduchá řešení, která odpovídají individuálním požadavkům konkrétního hasičského sboru. Díky tomu je dosaženo šetrného a důkladného procesu čištění a upouští se od ručních metod, jako je bodové čištění.
Naše pračky a sušičky jsou vybaveny například speciálními programy pro přípravu ochranných zásahových oděvů, záchranářských oděvů, ochranných dýchacích masek a přileb. Jiná řešení jako mycí a dezinfekční automaty, sušicí skříně a myčky s přívodem čerstvé vody jsou pro přípravu pomůcek, jako jsou ochranné dýchací masky a nosné rámy dýchacích přístrojů, rovněž ideální.
Celkový přehled toho, jaká řešení jsou pro různé druhy ochranných prostředků vhodná, najdete na našem blogu v článku „Profesionální řešení pro spolehlivou přípravu osobních ochranných prostředků“.
Zajímáte se o naše profesionální řešení?
Miele Professional nabízí komplexní řešení pro váš hasičský sbor, aby byli hasiči chráněni před karcinogeny a jinými zdravotními riziky z povolání. Více o tom se dozvíte na naší vstupní stránce 360PRO hasičské sbory.