Tiskové zprávy Miele

Tisková zpráva 05/2015

Účinnost a výkon v jednom balíčku

Od ledna 2015 platí také pro odsávače par energetický štítek EU. Miele nabízí svým zákazníkům nové i osvědčené modely, které jsou přesvědčivé v každém ohledu – s maximálně možnou energetickou účinností bez ústupků ve výkonu a komfortu.


Nový energetický štítek staví do středu pozornosti energetickou spotřebu odsávačů par, přičemž klasifikace sahá od A do G. Výrobci ovšem mohou svoje výrobky již nyní klasifikovat podle přísnějších kritérií, která jsou závazná až od roku 2016 (třídy energetické účinnosti A+ až F). A právě tuto možnost využívá Miele. Na začátku roku 2015 je tak již 22 modelů zařazeno do třídy energetické účinnosti A+ nebo A.

Kromě toho štítek informuje o průměrné roční spotřebě energie, výkonu ventilátoru („třída fluidní dynamické účinnosti“), osvětlení (třída účinnosti osvětlení), stupni odlučování tuků (třída účinnosti tukových filtrů) a vytváření hluků (hladina akustického výkonu). „Zákazníci udělají dobře, když těmto kritériím budou věnovat stejně velkou pozornost jako třídě energetické účinnosti“, říká produktový manažer Miele Fred Grundmann. S kompromisy u kritérií jako výkon ventilátoru nebo osvětlení varné desky je velmi snadné dosáhnout nejlepších známek u spotřeby proudu, to ovšem neodpovídá filozofii Miele. „Naši zákazníci se mohou spolehnout na to, že jsou jejich odsávače nejen úsporné, nýbrž i účinné a tiché, dají se snadno čistit a dobře osvětlují varnou desku“, pokračuje Grundmann.

V této souvislosti je důležité vědět, že odsávače par nepatří v domácnosti k velkým odběratelům energie. Spotřeba energie u modelu s třídou energetické účinnosti A+ a při ceně 30 centů/kWh vychází v ročním provozu na 9,30 euro. U třídy účinnosti B by to bylo 20,10 euro. Výpočet předpokládá, že je odsávač v provozu 60 minut denně, světlo zapnuté dokonce dvě hodiny denně.

Rozhodující vliv na spotřebu proudu odsávače par má ventilátor a osvětlení. Aktuálně je 70 % všech odsávačů par Miele vybaveno osvětlením LED s dlouhou životností, které vytváří příjemné teplé bílé světlo. Některé přístroje Miele mají již stejnosměrný ventilátor (DC ventilátor). Motory těchto ventilátorů jsou energeticky značně účinnější, ve  výrobě ovšem také podstatně dražší než agregáty na střídavý proud. V budoucnu budou na DC ventilátor postupně přecházet další odsávače par.

Další specialitou přispívají odsávače par Miele k co nejmenší spotřebě proudu. Systém Con@ctivity 2.0 propojuje odtah výparů a varné desky. Varná deska hlásí aktuální nastavení výkonu odsávači par, který pak automaticky přizpůsobí sací výkon skutečné situaci při vaření. Ventilátor je tak vždy nastaven na optimální stupeň a nepotřebuje více energie, než je nutné. I kdyby člověk někdy zapomněl odsávač po vaření vypnout, stane se tak po krátké chvíli automaticky. Kdo sází na Con@ctivity 2.0, má už u Miele velký výběr. Na celém světě je možných skoro 2 500 kombinací odsávače par a varné desky. To, jak účinně vykonává odsávač svou práci, je v neposlední řadě dáno účinností tukových filtrů. Miele používá desetivrstvé kovové tukové filtry, které vážou tukové částečky a tím je současně odebírají ze vzduchu místnosti. Více než tři čtvrtiny všech odsávačů Miele dostaly za účinnost svých tukových filtrů nejvyšší známku A nebo B. Pro vyčištění je stačí dát do myčky nádobí.

Odsávače par Miele patří k nejtišším výrobkům na trhu. Pro štítek se zjišťuje hladina hluku formou měření akustického výkonu (v dB(A) re 1pW) na nejvyšším normálním provozním stupni. Miele používá různá opatření na snížení hluku. Pro ventilátor se používají tlumicí rohože zvuku. Kromě toho se vnitřní prostor odsávače, takzvaný CleanCover, upravuje tak, aby byl co nejhladší a udržely se tak co nejmenší turbulence vzduchu. 

Stáhnout ve formátu PDF