Druhy textilií a péče o ně

Alpaka

Alpaka

Jihoamerická lama vikuňa má dlouhou hedvábně lesklou srst, která je surovinou pro ušlechtilý materiál. Každoročně je jedno zvíře zdrojem vlny na jeden svetr. Ačkoliv je srst alpaky velmi jemná a lehká, je velmi odolná a elastická. Srst alpaky je uvnitř dutá a propůjčuje vláknu až udivující schopnost tepelné izolace.

Více informací
Baumwolle

Bavlna

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších přírodních vláken, protože se vyznačuje vynikajícími technickými vlastnostmi, které jsou výhodou při jejím tkaní, a mimořádně vysokou odolností. Existuje více než 300 odrůd těchto keřovitých rostlin. Největšími pěstiteli jsou Čína (23 %) a USA (20 %).

Více informací
Daunen

Peří

Peří má velký objem, akumuluje teplo a má izolační účinky. Z tohoto důvodu je používáno jako výplň do peřin a oděvů. I když je bílé prachové peří nejdražší, neexistuje mezi bílým a šedým nebo smíšeným prachovým peřím žádný kvalitativní rozdíl.

Více informací
Frottier

Froté

Froté je smyčková tkanina, tvořená smyčkami tkanými podle určitého schématu. Výrobky ze smyčkových tkanin jsou díky svým nepravidelným smyčkám mimořádně savé.

Více informací
Jeans

Džínovina

Materiál byl původně používán na pracovní kalhoty. Dnes je džínovina používána k výrobě sukní, tašek, košil, bund a celé řady dalších součástí oděvů. Základem výroby džínoviny je bavlna. Tak zvanou keprovou vazbou různobarevných vláken (zpravidla bílých a modrých) vzniká zvláštní džínový vzor, přičemž je látka z jedné strany modrá a z druhé strany bílá.

Více informací
Kaschmir

Kašmír

Mimořádně kvalitním druhem vlny je kašmír. Tato přírodní vlákna jsou získávána jednou ročně z podsady kašmírské kozy. Za rok se kašmíru na světový trh dostane cca 5000 tun. Kašmír je velmi drahá a citlivá textilie. Při praní proto vyžaduje zvláštní péči.

Více informací
Leder

Kůže

Vzhledem k tomu, že je pravá kůže přírodním produktem, vyžaduje zvláštní péči. Každý typ kůže vyžaduje jinou údržbu. Je doporučeno vyzkoušet pečující prostředky na skrytém místě na výrobku. Pro všechny typy kůže používané ve výrobě oděvů obecně platí: Nepoužívejte žádná rozpouštědla nebo odstraňovače laků na nehty.

Více informací
Leinen

Len

Toto přírodní vlákno je získáváno ze stonků lnu setého. Len se vyznačuje vysokou pevností a trvanlivostí. Navíc je méně náchylný na znečištění a zachycení pachů. Díky své nízké pružnosti je velmi mačkavý.

Více informací
Mischgewebe

Smíšená tkanina

Dobrá látka je často jako dobrý parfém: Rozdíl je ve směsi. Robustní bavlna získává přidáním viskózy jemnou eleganci. Kašmír se stává přidáním bavlny finančně únosnějším. Klasická směs tkaniny vytvořená z bavlny a syntetických vláken.

Více informací
Popeline

Popelín


Popelín je označením pro hustou tkaninu v plátnové vazbě. Název popelín je pouze obchodním označením a není založen na názvu určité látky. Popelín je možné vyrábět z bavlny, hedvábí, vlny, viskózy, polyesteru nebo ze směsi vláken.

Více informací
Seide

Hedvábí

Hedvábí je přírodní vlákno, získávané rozvíjením kokonů bource morušového. Pilný bourec morušový utká jemné vlákno o délce až 4 kilometry. Díky své nezaměnitelné hebkosti a mimořádnému vzhledu propůjčuje hedvábí nádech luxusu a příjemný pocit na pokožce.

Více informací
Syntetische Fasern

Syntetická vlákna(nylon/polyester/polyamid/polyakryl)
Tato plně syntetická vlákna jsou vysoce elastická, odolná proti roztržení a prodření. Nevytahají se a rychle schnou, protože nasáknou pouze malé množství vlhkosti. Syntetické textilie mimořádně drží tvar a nemačkají se.

Více informací
Wolle

Vlna

Vlněné vlákno tvoří několik vrstev. Mimořádně dobře zadržuje teplo a je proto velmi často používáno k výrobě teplých svetrů nebo hebkých zimních oděvů jako jsou šály. K vlně patří mimo jiné kašmír, angora, merino, jehněčí vlna nebo mohér. Pravděpodobně nejrozšířenější je ale ovčí vlna.

Více informací