Ratatouille

Klasická kuchyně M.studio - stock.adobe.com

Ratatouille

Tento provensálský dušený zeleninový pokrm začíná na pánvi jako kvintet a končí na talíři jako symfonická skladba orchestru.

Mimo oblast okolo Nice v jihofrancouzském kraji Provence byl ratatouille až do začátku 20. století neznámým pokrmem. Bylo to jídlo připravené ze zbytků po čištění zeleniny (rajčat, lilků, cuket, cibulí a česneku). Název „ratatouille“ pochází z provensálského slova ratatolha (rata = jídlo; touiller = míchat, mísit). Při vaření na mírném plameni s celou škálou rozmanitých bylinek (bazalkou, levandulí, majoránkou, oreganem, rozmarýnem, šalvějí a tymiánem), s olivovým olejem, solí a pepřem se zelenina a bylinky postupně přemění v symfonii chutí a vůní. 

Pokrm se ve 20. století rozšířil po celé Francii a od 2. světové války se připravuje po celém světě. Přestože původně se všechny druhy zeleniny vařily společně s bylinkami, rozhodli se tvořiví kuchaři odděleně osmahnout dohněda lilky, papriky, cukety a cibule a poté je pozvolna vařit, aby si uchovaly své chutě a vůně, dokud veškerá zelenina rozmanitých druhů nebude mít stejnou konzistenci. Pro dosažení stejné měkkosti je třeba papriky vařit o hodně déle než lilky. Teprve až když je veškerá zelenina hotová, lze ji na velké pánvi smíchat s oloupanými rajčaty, česnekem a bylinkami. Každopádně je důležité, aby zelenina nebyla nakrájená příliš jemně.

Text: Rainer Meier

 

Náš recept na pokrm ratatouille lze najít zde. Lze jej připravit na sporáku nebo v parní troubě:

 

Suroviny (na 4 porce):

3 polévkové lžíce oleje, 1 cibule (nakrájená na kostičky), 1 stroužek česneku (jemně nakrájeného), po 1 od červené, zelené a žluté papriky, 3 rajčata, 400 g cukety, 1 lilek (asi 300 g), 1 čajová lžička sušených lístků rozmarýnu, 1 polévková lžíce sušené bazalky, sůl, pepř, nasekaná pažitka

 

Postup přípravy:

  1. Zeleninu omyjte, odstraňte dužinu a semínka a nakrájejte na malé kousky. Rajčata rozkrojte na čtvrtky, cukety nakrájejte na kolečka tenká ½ cm, lilek rozpulte a také nakrájejte na půlcentimetrová kolečka.
  2. Na nejvyšším stupni předehřejte pánev na smažení, rozehřejte olej, poduste cibule, přidejte česnek, zeleninu, lístky rozmarýnu a bazalku a společně je poduste.
  3. Přikryjte a na plotně sporáku nebo v parní troubě vařte doměkka.
  4. Podle chuti osolte a opepřete a podávejte s nasekanou pažitkou.

 

Nastavení spotřebiče:

Parní trouba: 100° C, 15 min
Plotna sporáku: nejnižší nastavení, 15-20 min