Závitky – správně zarolování je polovina úspěchu

Závitky – správně zarolování je polovina úspěchu

Závitky – správně zarolování je polovina úspěchu

Tenké plátky masa, drůbeže, ryb nebo listové zeleniny, které se naplní, zavinou a podusí, nazýváme závitky. Tento pokrm je oblíbený již od 18. století.

Jeden z nejstarších receptů na závitky – telecí maso plněné celerem – se datuje již od roku 1740 a byl objeven v kuchařce Le Cuisinier Gascon, vydané v Amsterdamu. Klasikou evropské domácí kuchyně jsou hovězí závitky plněné slaninou, kyselou okurkou a hořčicí nebo zelné listy plněné mletým masem. Závitky z platýse plněné nádivkou z humra naproti tomu patří ke standardu v prvotřídních restauracích.

Co je na závitcích tak výjimečného, že jsou naším oblíbeným jídlem již téměř 300 let?

  1. Jsou jednoduché. Když je připravíme, necháme je jednoduše dusit, což nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost – stačí mít dostatek vývaru v uzavřeném pekáčku.
  2. Jsou rafinované. Zvenku si pochutnáme na jemném filetu z platýse nebo na křehkém hovězím mase, uvnitř nás překvapí exploze chuti z humrové nádivky nebo kyselé okurky – skrytá druhá chuť.
  3. Jsou rozmanité. Je jedno, jestli použijeme hovězí maso, telecí nebo jehněčí, divočinu, kuře nebo krůtu – k přípravě závitků se hodí každé maso, které se dá nakrájet na dlouhé tenké plátky. Kromě platýse můžeme použít i filet z mořského jazyka, lososa, tuňáka i tresky. Stejně tak je kromě blanšírovaných listů z bílého nebo červeného zelí vhodná i další listová zelenina, jako například kapusta, mangold nebo Pak Choi. Rozmanité mohou být i použité náplně: houby, zelenina, bylinky, mleté maso, omeleta, sýr – vhodné je vše, co se uvaří rychleji než surovina použitá k zavinutí.