To nejlepší z kuřete

To nejlepší z kuřete Wolfgang Kowall

To nejlepší z kuřete

Polévky jsou považovány za nejstarší vařené jídlo v dějinách lidstva a recepty na kuřecí polévku se šíří po všech kontinentech – od jednoduchých až po náročné. Objevují se navíc stále nové a nové.

Kuřecí polévka je již dlouhá léta považována za osvědčený prostředek proti nachlazení. Židovský učenec Maimonides již ve 12. století napsal, že „dokáže navrátit dobrou náladu“. Za celosvětový úspěch vděčí bezpochyby také své rozmanitosti. Nejjednodušší verzi této polévky připravíte tak, že vložíte (bio)kuře do velkého hrnce, naplníte jej studenou vodou, přivedete tuto směs k varu a na mírném ohni vaříte 4 až 5 hodin. A kuřecí polévka je hotova!

Recept na španělskou polévku s názvem Olla podrida je již složitější: ve dvou hrncích se vaří více než 15 různých druhů zeleniny společně s kořením, párky, hovězím a kuřecím masem, slaninou a cizrnou.

Slepičí polévky, které vznikly v různých koutech světa, nemají často kromě použitého kuřecího masa vůbec nic společného. V pařížské restauraci „La Varenne“ připravovali v roce 1640 kuřecí polévku se smaženým hráškem a dušenými srdíčky hlávkového salátu. V Thajsku se kuřecí polévka neobejde bez neslazeného kokosového mléka. Také anglická falešná želví polévka (mock turtle soup) se připravuje často z kuřecího masa. V Řecku se do polévky přidává citrónová šťáva s rozšlehaným vajíčkem a do kolumbijské polévky Ajiaco de Bogotá patří tři různé druhy brambor, mladé kukuřičné klasy, francouzské bylinky (Guasca), kapary a smetana.