Srolujte prosím níže

Šaty k nakousnutí

Pro Gretchen Röehrs, jídlo a papír rovná se móda.

Pro ilustrátorku Gretchen Röehrs jsou jídlo a móda nerozlučně spjaty. Pouze jeden z důvodů, proč používá ovoce a zeleninu k vykouzlení osobitého módního oblečení na papíře.

Všechno to začalo třemi ostružinami. Gretchen Röehrs je rozprostřela na listu bílého papíru a nakreslila kolem ovoce ladné ženské tvary ve stylu klasických módních skic – jako by ovoce a zelenina byly celkem běžnými prvky módního oblečení. Ve skutečnosti měl být tento ostružinový obrázek pozdravem ze slunného San Francisca příteli, který toužil po čerstvém jídle během chladných zimních měsíců na americkém východním pobřeží. Tak či tak, jsou to slova, která Gretchen říká hlavním módním časopisům, jako jsou Harper’s Bazaar a Elle od chvíle, kdy umělkyni a její stránku na Instagramu objevili. Tam Gretchen nakonec nahrála svůj obrázek ostružinových šatů. Brzy po nich následovaly kalhoty zhotovené z jasně zelených hrášků, listové večerní šaty s moderní brokolicovou sukní a kabát vytvořený z plátků broskve. Od té doby navrhla s použitím ovoce a zeleniny celou kolekci. Tu a tam přihodí trochu rychlého občerstvení, jako například croissant, aby vytvořila minišaty ve tvaru vejce, nebo sušenku na sukni ve tvaru bubliny.

Jídlo jako výraz osobnosti

Když se zeptáte Gretchen Röehrs na její tvůrčí proces, zdůrazňuje, že její kresby musí být spontánní. „Prostě pracuji s tím, co se vyskytuje okolo mě – ať už se přihodí cokoli, vždy je tu tužka, skicák a nějaké jídlo“, říká. Je pravda, že jemné linie a živé pózy jejích ovocných a zeleninových modelů dodávají jejím kresbám přirozený šarm, který nelze naaranžovat. Gretchen prostě kreslí. Nepřemýšlí nad tím. „Dám prostě jídlo na papír a kreslím okolo něj. Je to opravdu rychlé“, říká nám umělkyně. A z každé z jejích postav dokonce vyzařuje vlastní jedinečná osobnost vyjádřená konkrétní pózou, především však druhem jídla, které použila, a oblečením, které zobrazila. Skutečnost, že móda i jídlo poskytují prostředek k sebevyjádření, rezonuje v kresbách Gretchen. „To, co jíme, a to, co nosíme, jsou dva způsoby vyjádření naší osobnosti. A zároveň jsou oba tak vizuální, že se prostě nelze vyhnout jejich propojení.“ Takto Gretchen Röehrs vysvětluje důvod vzniku své práce. Osobnost, kterou svým postavám a jejich oblečení vdechuje, je určena jídlem, které používá: „Barvy, tvar i moje nálada, to všechno určuje osobitý styl ilustrací“.

Když se ze slupek od banánů stanou harémové kalhoty

K jejím favoritům patří kresby, na nichž se slupky od banánů přemění v harémové kalhoty, a ty, kde listy řepy halí tělo postavy jako okázalá róba na červený koberec. „Oba vypadají jako šaty, které by se skutečně mohly nosit – představte si, že jsou místo z ovoce a zeleniny zhotoveny z hedvábí!“ Gretchen Röehrs začínala v módním průmyslu, obor studovala na odborné škole a poznávala jeho možnosti. Díky módnímu návrhářství získala cit pro zachycení lidské siluety. „Hlavně jsem se však naučila, že kreslení je větší zábava než navrhování“, dodává. Láska ke skicám ji přivedla k práci ilustrátorky po odchodu ze školy a v této oblasti pracuje stále.

Prázdný list papíru představuje pro Gretchen Röehrs hřiště, kde může popustit uzdu své kreativitě. V kuchyni však není tak odvážná, říká nám: „Vařím opravdu nudně“. Až na jednu věc: „Když mám náladu uspořádat večírek, vyvinu maximální snahu.“ Ráda si také dá skvělou večeři v restauraci a užívá si chvíle, kdy jídlo není nádherně naservírované na papíře, ale podává je na talíři šéfkuchař. Vypráví nám: „Jídlo, které jsem si jednou dala v Benu v San Franciscu, bylo tou nejinspirativnější kombinací pokrmů, které jsem kdy jedla. Bylo to opravdové umění, i když to byla pomíjivá krása.“ Chcete-li jít ve stopách Gretchen, Benu nabízí moderní americkou kuchyni s takovými pokrmy, jako jsou sezónní jikry z lososa s ručně lisovaným sezamovým olejem nebo pórek s černými lanýži a šunkou. Je to jedna z nejlepších restaurací v USA. Na podzim roku 2014 se vrchnímu šéfkuchaři Coreymu Leeovi podařilo (téměř!) nemožné, když získal třetí Michelinskou hvězdu.

Autor: Nina Heitele
Obrázky: © Gretchen Röehrs, © Annie Martin