Srolujte níže a dozvíte se více

Kouzelná moc květin: víc než jen okrasa

Mistr florista poskytuje odborné rady ohledně toho, jak vyzdobit svůj stůl ke zvláštní příležitosti.

Když dojde na mimořádnou výzdobu, je Himmel und Erde v Hamburku tím správným místem, kam zajít. Mistr florista Mario Mahlstedt poskytuje odborné rady ohledně toho, jak vyzdobit svůj stůl ke zvláštní příležitosti.

Tady se nedělají pouhé kytice, jsou to umělecká díla vytvořená z květů a listů. Povídali jsme si s předním floristou Mariem Mahlstedtem (na obrázku vpravo) o tom, jak pomocí nádherných rostlin a květů vytvořit osobitou atmosféru – a získali jsme několik rad od odborníka, jak vyzdobit stůl ke zvláštní příležitosti.

Pane Mahlstedte, jste považován za autoritu, co se týká mistrovských děl vytvořených z květin. Čím se tak odlišujete?
Aranžujeme způsobem, který nepoužívá nikdo jiný. Neděláme to proto, že zoufale toužíme vyniknout, ale jednoduše z toho důvodu, že se nám to tak líbí. Všechno je to o estetice a přirozenosti, nikoli o vkusu většiny.

Jak přicházíte s novými nápady? 
Když jsem venku, vstřebávám sotva zřetelné dojmy, jako jsou barvy, tvary a stavby. Když se procházím po cizím městě a dívám se do oken, mohu vidět nádherné linie proti fascinujícímu pozadí, a to mě inspiruje.

„Květiny vdechují život obytným prostorám.“

Jaký význam mají květiny pro atmosféru místnosti? 
Často pozoruji, že lidé celé dny chystají nějakou událost, instalují bodové osvětlení a montují podlahu, prostírají stoly – ale teprve až dorazí květinová výzdoba, řeknou: „Páni, to vypadá nádherně!“ Květiny vdechují místnostem život.

Vytváříte pouze aranžmá, která odpovídají vašemu osobnímu vkusu?
Samozřejmě se nebráníme konkrétním přáním klienta, snažíme se je však trochu usměrňovat. Skutečný problém mám s tím, když chce někdo svatební kytici z rudých růží s dlouhým stonkem a se symbolicky bílou růží uprostřed. Potom doporučuji trsové růže, jelikož se domnívám, že se ženám líbí více. Nikdy také nepoužíváme slunečnice. Ty vypadají krásně na poli, když je však uvážete do kytice, ztrácejí své kouzlo.

Lze získat dobrý vkus, co se týče květin?
To, co máme rádi, závisí na vlivech, které na nás působí, a na tom, kde žijeme. Lidé na venkově si nedávají do vázy květiny ze zahrady, lidé ve městech si však rádi přinesou domů kousek přírody.

Pracujete na významných událostech a akcích pro mezinárodní značky. Existují kulturní rozdíly, pokud jde o květiny? 
Přesně tak. Kromě New Yorku je floristika v USA jako návrat do 80. let minulého století tady v Evropě. Používá se spousta květin, které se volně pokládají do krabic, je to všechno velice nepřirozené a vyumělkované. Také Japonsko a Čína upřednostňují tento styl. V Holandsku, Belgii a Německu dáváme přednost umělecky aranžovaným kyticím. Ostatní země se obracejí na Evropu, když chtějí floristiku pro náročné zákazníky.

„Mezi čtyřmi vlastními stěnami platí pravidlo, že méně je více.“

Kreativní květinové aranžmá mění místnosti v jiné světy. Můžeme dostat nějaké rady, co se týče výzdoby u nás doma?
„Mezi čtyřmi vlastními stěnami platí pravidlo, že méně je více, nemělo by se to přehánět.“ Často úplně stačí položit na tácy okrasnou lichořeřišnici či fuchsii nebo ozdobit stůl pár snítky rozmarýnu. Vždycky by to však mělo ladit s pokrmem, který podáváte! Růžové orchideje, které naleznete v sushi restauraci, opravdu nejdou dohromady s dušenou roštěnou. Domnívám se však, že prostor kolem stolu je mnohem důležitější než stůl samotný. Můžete se tedy trochu víc odvázat, když zasazujete květiny do tematiky, jako například při výzdobě okrajů jarního stolu pomocí květů.

Jaká výzdoba se hodí ke konkrétní příležitosti?
Pokud plánujete romantickou večeři a chcete vyslat jasný vzkaz, můžete být trochu okázalejší, a můžete třeba umístit do silné vrstvy květů spoustu svíček. Nebo okolo stolu rozmístit vysoké štíhlé vázy s planými růžemi, takže budete prakticky večeřet pod příkrovem květin. Pokud zaskočí přátelé, navodil bych spontánní, nenucenou atmosféru, například pomocí pár lučních květin v hezkých skleněných láhvích. Pozvete-li na večeři svého šéfa, zachovejte decentní tón – je lepší mít 20 obyčejných tulipánů než vypadat příliš snaživě. A nepoužívejte zakoupené květinové aranžmá, vypadá to nepřirozeně a je zřejmé, že jste to nevytvořili vy.

Je důležité vyhnout se klišé?
Obecně ano, s výjimkou tradičních příležitostí, kdy chcete vytvořit domácí atmosféru. Lichořeřišnice jsou skvělé na pozdní velikonoční snídani – můžete je roztrousit ve vašich oblíbených nádobách v kombinaci s vajíčky obarvenými ve vodě z cibulových slupek. Ti, kdo dávají přednost něčemu uhlazenějšímu a elegantnějšímu, mohou celou místnost odít do čisté bílé. Bílá amarylka a vánoční růže nebo kytice z ratolestí eukalyptu představují decentnější variantu oproti klasické červené symbolizující vánoční čas. Kýč se však také povoluje, pokud trochu naruší zaběhaný řád, jako například stará vánoční ozdoba ve tvaru koule, která má co říct.

„Vyplatí se používat čerstvě nařezané květiny.“

Jak kombinujete různé květiny? 
Nejdůležitější je zapamatovat si, že pokud jsou příliš podobné, ztrácejí svůj osobitý ráz. Nepoužil bych růže s hortenziemi, protože jsou obě plné a mají kulatý tvar. Mnohem zajímavější by bylo přidat něco dynamičtějšího, například kvetoucí mátu. Kontrastní tvary zvýrazňují efekt.

Které druhy vydrží nejdéle?
Exotické květiny, jako jehelníček a kvetoucí zázvor. A opravdu se vyplatí oříznout jim znovu stonek, i když uplyne pouze 10 minut od chvíle, kdy jste je koupili.

Které mají nejpříjemnější vůni?
Zdá se, že v dnešní době si už mnoho lidí neuvědomuje, že květiny jsou přirozené věci, které mohou – a měly by – opravdu vonět. Mám moc rád smyslům lahodící tóny konvalinky a begonie mi připomíná teplý letní vzduch. Jasmín má nádherně jemnou vůni, zatímco květy pomerančovníku a citronovníku mají osvěžující aroma.

Které květiny dostáváte nejraději?
Bohužel mi nikdy nikdo nedává květiny – nikdo se neodváží!

Autor: Lena Schindler
Obrázky: © Trent Perrett